Меню сайту
Форма входу
E-mail:
Пароль:


   
Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади

Офіційний сайт Солом\'янської районної в м.Києві державної адміністрації
Система Orphus

Місто34

Місто34
Місто34

 

Орнаменти, на яких тримається світ і Україна

Їх творить видатна майстриня Ганна Ушеренко 

 

     Багато хто із нас вважає вишивку одним із мистецтв. В давнину ж було інакше - вишивка виконувала цілком предметну роль: захищала, оберігала, зцілювала і навіть ...творила людську долю. Наші предки знали, які повинні бути орнаменти на одязі: коли йдеш на полювання, коли їдеш до коханої дівчини, коли тебе чекають роботи в полі… 

 

     А голка в давні часи вва­жалася зброєю. Справді, не розмір має значення, а сила. І пращури роду людського до­бре на тім зналися, вважаючи голку захисницею й оборон­ницею.

     Часи змінилися, але ніку­ди не подівся смисл вишив­ки. Вона, як і раніше, продо­вжує творити життя. Раніше в Україні вміли гарно вишивати майже всі жінки. Ми не заду­муємося над тим: а, може на тих узорах тримається світ? Тому й виходить, що пооди­нокі майстри вишивають за всіх, хто цього не робить. В уяві виникає порівняння з мі­фічними атлантами: як вони тримають небо, так, можли­во, ті, хто тримають голку, роблять не меншу справу...

     До них належить і моя співрозмовниця Ганна Ми­хайлівна Ушеренко, майстер виробничого навчання Ки­ївського Вищого професій­ного училища швейного та перукарського мистецтва, заслужений майстер народ­ної творчості України. Вона впевнена, що вишитими за її життя стібками, з’єднаними в одну лінію, вдалося б об­перезати усю нашу планету. Та важливіше інше: не кіло­метри її орнаментів, а сила, вкладена у них.

     Ганна Михайлівна розпо­відає, що ніколи не сідає за роботу без молитви. Взявши до рук голку, вона молиться. Швидко бігає в її руках голка, закликаючи добрі сили до творення повнокровнішого, аніж є, життя.

     Її сорочки й рушники екс­понуються на найпрестижніших виставках в Україні; вони неодноразово посідали призові місця й на Міжнарод­них виставках, наприклад, на «Слов’янському базарі». А скатертина «Мій край», від­творена на основі роботи рідної тітки Тетяни Свирид, отримала приз на Міжнарод­ному конкурсі в Парижі. Був в її біографії красномовний інцидент: з однієї із виставок в Росії майстриню ледве не прогнали за те, що вишила на одній із скатертин тризуб і булаву...

     В її сорочках ходять укра­їнські політики, президенти деяких країн, видатні люди. Наприклад, Білл Клінтон, всесвітньовідомий музикант і композитор Мішель Легран, А Ганна Михайлівна підкрес­лює:

-         Для мене не важливо, до якої партії належить люди­на, сорочку якій я вишивала. Головне - аби вона творила добро і благо для інших лю­дей.

     Майстриня відчуває ви­соку відповідальність за той Божий дар, яким наділив її сам Творець. А обдарував він цю жінку якнайщедріше. Уявити неможливо: вона по­чала вишивати у трирічному віці, а тому її матуся тільки й чула від близьких: «Заховай подалі голку від дитини!» Не вдалося. Дівчинка з недитя­чим терпінням сиділа за ро­ботою і все дивувалася й ди­вувалася красі, яку творила звичайна голка. Ровесники бавилися на луках, гралися іграшками, ласували солод­кими пряниками з ніжинсько­го ярмарку, а для Ганнусі не було нічого солодшого за ви­шивання. У п’ять років вона була визнаною майстринею у рідному селі Данина, прихо­дили подивитися на роботи юної майстрині люди й з ін­ших куточків Чернігівщинин. Одне слово, не дитина росла, а справжнє диво!

     Вона й посьогодні не може намилуватися тією красою, яку творить разом зі своєю голочкою. До речі, свій сакральний інструмент вона називає саме так - пестли­во... А на стіні в її оселі висить незвичайна вишивана карти­на: жіночі руки і трохи збоку - голка. То - спадок від найго­ловнішої у житті її вчительки тітки Тетяни Свирид.

     Найбільша її турбота нині про те, щоб не зникло мисте­цтво вишивки з українських осель.

     Справді, якби українки, як колись, знову почали ма­сово вишивати, ми стали б значно сильнішою нацією. А якби у кожну сім’ю повернути справжній вишиваний обе­ріг, розквітла б могутня сила нашого народу. У це свято вірить і активно діє, аби так сталося, видатна майстриня, золотої душі людина Ганна Ушеренко.

 

Тетяна НетудихатаВиділіть орфографічну помилку та натисніть Ctrl+Enter